OMOGUĆAVA MOJ ZABA START
Hrvatski
stvaratelji
"Digitalizirali smo pčelarstvo i naučili: nema uspjeha preko noći, a najvažnije je slušati potrebe korisnika"
kako smo uspjeli
MyBee
Zoran Antolović, Alen Huskanović, Suzana Rendulić, Ana Sakač, Davor Vrandečić, Luka Klancir, Marko Zovko, Marina Zubić
Svi su se upoznali u Varaždinu, na Fakultetu organizacije i informatike. Oni su Zoran Antolović, Alen Huskanović, Suzana Rendulić, Ana Sakač i Davor Vrandečić, te Luka Klancir, Marko Zovko i Marina Zubić i stvorili su platformu za digitalizaciju pčelarstva MyBeeLine koja služi za unos i analizu podataka stanja u košnici.
Dosad su pčelari u zapisivali podatke na papire ili označavali košnicu da bi zapamtili što se dogodilo. Podaci koji se nalaze na papirima često se izgube, dok se oznake na košnicama zaborave. Pčelari koji imaju više od 100 komada košnica trebaju rješenje kako lako pristupati podacima i još brže unositi nove, a MyBeeLine upravo to omogućava.
KAKO SU USPJELI? ŠTO JE BIO NAJVEĆI IZAZOV I ŠTO SU NAUČILI?
«Bili smo svjesni toga da si trebamo posložiti prioritete i odlučiti kojim putem želimo krenuti. Koncepti vrednovanja na fakultetima su potpuno krivo postavljeni - nije bitno što i koliko znaš, nego koliko si potpisa skupio, na koliko si predavanja i labosa bio prisutan. Bezuspješno smo više puta apelirali na upravu i profesore da prisutnost na predavanjima ukinu kao uvjet za potpis jer zombiranje i spavanje u dvorani ne znači ništa.
MyBeeLine tim je u 2015. imao prilike koje smo htjeli iskoristiti te smo zbog pohađanja natjecanja i poslovnih sastanaka izgubili godinu na faksu. Valjda bi bilo bolje da smo spavali u zadnjoj klupi. Da bi apsurd bio veći, Zoran je radio kao web developer u jednoj od najboljih hrvatskih development agencija, a zbog izostanaka je izgubio potpis iz kolegija u području web programiranja. Danas znamo da je vrijeme najvažniji resurs, i da se možemo vratiti natrag definitivno ga ne bismo uzaludno trošili na besmislena predavanja. Svima savjetujemo da dobro razmisle na što sve rasipaju svoje vrijeme. Nakon što smo se uspješno oslobodili fakultetskih obaveza osnovali smo poduzeće, a u tom procesu nam je pomogao Fakultet organizacije i informatike i njihov startup program.
Krenuli smo intenzivno na pčelarske sajmove i sastanke pčelarskih udruga kako bismo predstavili rješenje i dobili feedback. Pčelari su isprva bili sumnjičavi - stoga smo odlučili svima omogućiti besplatan probni period u kojem se bez rizika mogu uvjeriti da je naša aplikacija funkcionalno rješenje za evidenciju podataka. Trenutno brojimo više od 2000 registriranih korisnika iz cijelog svijeta. Naučili smo da nema uspjeha preko noći, da je jako važno slušati korisnike i prilagođavati rješenje njihovim potrebama, ali i da je startup hype samo prolazan»
IMATE LI I VI INOVATIVNU IDEJU?
KLIKNI I SAZNAJ KAKO DO PRVE INVESTICIJE
PRILOG JE NAPRAVLJEN U PRODUKCIJI NATIVE AD STUDIJA HANZA MEDIJE I ZABE, U SKLADU S NAJVIŠIM PROFESIONALNIM STANDARDIMA JUTARNJEG